Varlık Yönetimi Devinin Yeni Fonu, O 11 Altcoin’i Uçurdu!

Varlık yönetimi devi BlackRock (BLK), Çarşamba günü Ethereum ağında tokenize edilmiş varlık fonunu resmen açıkladı. BlackRock USD Kurumsal Dijital Likidite Fonu, blockchain tabanlı BUIDL tokenı tarafından temsil ediliyor. Token, tamamen nakit, ABD Hazine bonosu ve geri satın alma anlaşmalarıyla desteklenmekte. Ayrıca açıklamaya göre, altcoin sahiplerine her gün blockchain aracılığıyla ödenen getiri sağlayacak. İşte detaylar…

BlackRock, tokenize varlık fonunu açıkladı

BlackRock, Securitize’ın bir transfer acentesi ve tokenizasyon platformu olarak hareket edeceğini, BNY Mellon’un ise fon varlıklarının koruyucusu olacağını söyledi. Anchorage Digital Bank NA, BitGo, Coinbase ve Fireblocks da fonun ekosistemine katılıyor. Basın bülteninde BlackRock’un ayrıca Securitize’a “stratejik yatırım” yaptığı da belirtild. Ancak anlaşmanın şartları açıklanmadı. BlackRock Dijital Varlıklar Başkanı Robert Mitchnick, şunları söyledi:

Bu, kripto varlık stratejimizdeki en son ilerleme. Kripto varlıklar alanında müşterilerimiz için gerçek sorunları çözmeye yardımcı olan çözümler geliştirmeye odaklandık. Securitize ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.

Ortaklık, düzenleyici başvurunun ardından ortaya çıktı

Duyuru, düzenleyici bir başvurunun BlackRock’un Securitize ile bir fon kurduğunu ortaya çıkarmasının ardından geldi. Bu durum, gözlemcilerin aracı tohumlamak için blockchain işlemlerine işaret etmesiyle tokenize  bir fon spekülasyonlarını teşvik etti. BlackRock, Citi, Franklin Templeton ve JPMorgan’ın teknolojide ilerleme kaydetmesinden sonra tokenizasyon alanına giren en son geleneksel finans devidir. Gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonu (RWA) olarak bilinen, geleneksel finansın (TradFi) daha fazla iç içe geçmesi nedeniyle Blockchainler için hızla büyüyen bir kullanım alanıdır.  

RWA odaklı altcoin projeleri yükseliş yaşadı

RWA coinleri, BlackRock’tan gelen fon duyurusu ile son 24 saatte önemli bir fiyat dalgalanması yaşadı. Bazı önemli coinlerin performanslarına göz atalım:

 • Decentralized ETF (DETF): %150.9 artışla 0.06673 dolara yükseldi.
 • Polymesh (POLYX): %78.6 artışla 0.3914 dolara yükseldi.
 • Etherland (ELAND): %77.3 artışla 0.04307 dolara yükseldi.
 • Ondo (ONDO): %35.8 artışla 0.747 dolara yükseldi.
 • Clearpool (CPOOL): %29.7 artışla 0.1954 dolara yükseldi.
 • Centrifuge (CFG): %46.1 artışla 0.9359 dolara yükseldi.
 • TrueFi (TRU): %44.6 artışla 0.09608 dolara yükseldi.
 • Boson Protocol (BOSON): %42.9 artışla 0.4218 dolara yükseldi.
 • Realio (RIO): %67 artışla 1.43 dolara yükseldi.
 • Credefi (CREDI): %66 artışla 0.01401 dolara yükseldi.
 • TokenFi (TOKEN): %56 artışla 0.09693 dolara yükseldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi TokenFi, popüler meme coin FLOKI’nin bir projesi.

RWA alanında çok yükselen diğer altcoin’ler ise aşağıdaki görselde dikkat çekiyor.  Yine de RWA coinleri nispeten yeni bir varlık sınıfı ve fiyatlarının yüksek volatiliteye maruz kalma ihtimali yüksek. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce detaylı araştırma yapmanız ve riskleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x