BBP lideri Mustafa Destici’den sokak hayvanları açıklaması… Bahanelere son halka: Mama lobisi

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Sakarya’da BBP’nin kazandığı Erenler Belediyesi’ni ziyaretinde, sokakta yaşayan hayvanlarla ilgili konuştu. Yerel seçimler öncesi verdikleri “Kazandığımız belediyelerde sokakları köpeklerden temizleyeceğiz” sözünü hatırlattı. Bu sözü tuttuklarını söyleyen Destici, “Önceliğimiz barınaklardır, kısırlaştırmadır. Bunları yapıyoruz ama yine elbette ki hastalıklı olanlar, aşırı saldırgan olanlar yine belediyelerimizin veterinerleri gözetiminde onlarla ilgili de gerekli tedavi ve diğer işlemler de yapılmaktadır. Biz sözümüzü verdik ve bizde olan belediyeleri sokak köpeklerinden temizleyeceğiz ve vatandaşlarımızı bu anlamda da huzura erdireceğiz” dedi.

AKP’nin yaptığı çalışmayla, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 24 Haziran 2004’te yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu da hedef alan Destici, “Daha önce yapılan, maalesef hayvan hakları diye meclisten geçirilen kanunun belli maddeleri maalesef mama lobilerinin yaptığı faaliyetlerle yasalaştığını bugün daha iyi anlıyoruz. Dolayısıyla da yeni bir yasal düzenlemeye bu konuda da ihtiyaç olduğunu söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

“İTLAF EDİLSİN” DEMİŞTİ

BBP lideri Destici daha önce de yaptığı açıklamada sokak hayvanlarını ‘itlaf’ önerisinde bulunmuş ve bu sözleri tepkilere yol açmıştı: “Büyük Birlik Partisi kamuoyuna sundu. Buradan teklifimizi tekrarlıyoruz: Başıboş köpekler toplanılacak. Toplanan köpekler 14 gün barınaklarda tutulacak.Bir ay içerisinde bu köpekler sahiplenilmezse itlaf edilecek. Mama lobilerinin faaliyetlerine karşı sert tedbirler alınacak”

O SÖZLER ELEŞTİRİLMİŞTİ: “LGBT’Yİ SAVUNUP HAYVAN SEVİCİSİ KESİLMESİNLER”

Bir diğer açıklamasında ise Destici, Türkiye’nin evcil hayvanlarla ilgili kültürel geçmişine ve dini referanslara vurgu yapanlarla ilgili “Elbette bu tedbirleri alırken insani hassasiyetlerimizi önde tutmak, kültürümüze, inancımıza uygun hareket etmek zorundayız ama kimse bize bu konuda inancımızı ya da kültürümüzü hatırlatmaya kalkmasın. Bir taraftan LGBT’yi, sapkınlıkları savunup, öbür taraftan da sözde hayvan sevicisi kesilmesinler.” demişti.

Konuşmasının devamında ise Destici ‘itlaf’ ve ‘uyutma’ sözlerini tekrarlamıştı: “Mesele sahipsiz ve saldırgan köpeklerdedir. Avrupa nasıl çözmüşse, dünya nasıl çözmüşse bunu çözmek zorundadır. Yeterli hayvan barınağı olan şehirlerimiz, ilçelerimiz, illerimizde o tür önlemler alınsın ama baş edilemeyecek boyutta olanlarla ilgili uyutma ya da itlaf seçenekleri mutlaka değerlendirilmeli, sokaklarımız bu saldırgan hayvanlardan kurtulmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x